Samojedų kailio priežiūra

       Samojedai turi kailį su poplaukiu: išorinis plaukas yra ilgesnis (akotas), o poplaukis yra minkštas ir tankus, visai kaip vilna. Paprastai kalių plaukas yra kiek minkštesnės tekstūros, nei patinų. Šiek tiek kailio samojedai meta nuolat, tačiau sezoninio šėrimosi metu namuose galima pasijusti tartum tikroje pūgoje.

Tai labai miela ir žavinga veislė, tačiau kad kailis nuolat atrodytų nepriekaištingai, šeimininkams jo priežiūra gali tapti tikru iššūkiu. Todėl prižiūrint samojedų kailį, reikia laikytis gana griežtų taisyklių.

Parsivežus šuniuką į namus, prie kasdieninių žaidimų reikėtų įtraukti ir kailio šukavimą –  tai tik sustiprins šuns ir šeimininko tarpusavio bendravimą ir padės mažyliui priprasti prie grožio procedūrų. Reguliarus šukavimas padeda pašalinti negyvus plaukus bei nešvarumus. Samojedus gerai iššukuoti reikėtų bent kartą per savaitę, tai leis išvengti sąvėlų ir palaikyti šuns kailį tvarkingą. Šėrimosi periodu samojedo kailį reikėtų šukuoti kuo dažniau.

 

 

Paveikslėlyje pateiktas pavyzdys šukų, kurios skirtos pokailiui iššukuoti arba paprastam lengvam kasdieniam prašukavimui. Tačiau sąvėloms iššukuoti tokios šukos netinka, nes ne tik užtruksite ilgiau ir pešite šuniui, bet galite ir pažeisti plauką.

 

 

Kasdieninei samojedo kailio priežiūrai ir sąvėlų iššukavimui tinkamiausias yra šepetys ilgais lenktais vieliniais dantukais.

 

 

O iššukuoti kailį šėrimosi periodu, tinkamiausias šepetys yra “grėbliukas”. Jis iššukuoja negyvą plauką, kuris jau po truputi slenka. Jokiu būdu nereikėtų naudoti furminatoriaus – tokios šukos ne iššukuoja, o išpjauna poplaukį ir yra visiškai netinkamos samojedo kailio priežiūrai.

 

 

Šukuojant kailį taip pat gali būti naudojamos įvairios šukavimą lengvinančios, maitinančios ir žvilgesio kailiui suteikiančios priemonės, pavyzdžiui Chris Christensen Ice on Ice ar Plush Puppy Seabreeze oil.

Kita svarbi samojedų kailio priežiūros dalis – maudymas. Maudyti šuniuką rekomenduojama ne anksčiau kaip po paskutinio skiepo praėjus 14 dienų. Samojedų dažnai maudyti nereikia, tačiau rekomenduojama per metus šunį išmaudyti bent 2-3 kartus. Dalyvaujant parodose, reikėtų šunį išmaudyti ir tinkamai paruošti jo kailį prieš kiekvieną parodą.

Labai svarbu pasirinkti šampūną, tinkantį jūsų šuns kailiui. Yra daug profesionalios kosmetikos gamintojų: „Plush Puppy“, „K9“, „Pure Paws“, „Dog Generation“, „Chris Christensen“, „Pet‘s show hairdresser“ ir t.t. Jei norima, kad kailis būtų tikrai baltas reikėtų naudoti balinantį šampūną, pavyzdžiui, Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo, Chris Christensen White on White, Anju Beaute Blancheur ar pan. Tačiau reikia nepamiršti, jog balinantys šampūnai dažnai džiovina kailį, todėl juos reikėtų naudoti saikingai. Jei kailiui trūksta apimties, naudojamas apimtį didinantis šampūnas, toks kaip Plush Puppy Natural Body Building Shampoo, Dog Generation Volumizing Shampoo, Anju Beaute Texture Volume Shampoo ar kiti. Norint ir pabalinti kailį, ir suteikti jam papildomos apimties, galima sumaišyti abu šampūnus, ir maudant šunį, naudoti juos abu. Jei iš samojedo kailio tereikia pašalinti nešvarumus, pakanka jį išmaudyti švelniu, kokybišku šampūnu, kuris nedirgintų odos. Tam puikiai tinka tokie šampūnai kai Anju Beaute Herbal ar K9 Aloe Vera Shampoo.

Kailį ruošiant parodai, taip pat galima naudoti apimtį didinantį kondicionierių, jų būna kelių rušių: nuplaunamas (reikia palaikyti kelias minutes ir  veliau nuskalauti), nenuplaunasmas (perpilti šlapią kailį kondicionieriumi ir palikti) arba purškiamas (dregną kailį supurkšti prieš džiovinimą). Pastaruoju atveju tiktų Dog Generation Beauty Volume Expo, PSH Body & Hair Voluminator ar panašios purškiamos kailio apimtį didinačios priemonės.

Samojedų kailis džiūsta ilgai, todėl šios veislės augintojai dažnai naudoja specialius džiovintuvus. Džiovinti kailį reikia prieš plauko augimo kryptį, pradedant nuo galinių  kojų ir taip po truputi einant link priekio ir baigiant galva. Kailis turi buti gerai išdžiovinamas, kad neliktų drėgnų vietų.

 

Taip išmaudytas ir iššukuotas samojedas papuoš ne tik namus, bet ir gražiai atrodys parodų ringuose.

Svarbu pastebėti, kad šuns išvaizda priklauso ne tik nuo kailio priežiūrai naudojamų kosmetikos priemonių, tačiau ir nuo daugelio kitų aspektų – mitybos,  auginimo salygų ir t.t. Tam, kad samojedo kailis būtų sveikas ir žvilgantis, būtina užtikrinti subalansuotą mitybą. Taip pat galima naudoti įvairius natūralius maisto papildus, padedančius palaikyti sveiką odą ir žvilgantį kailį – tai galėtų būti žuvų taukai, jūrų dumbliai (pastarųjų reikėtų nepadauginti, nes gali turėti įtakos pigmentacijai), alaus mielės ir pan. Tai itin aktualu šėrimosi laikotarpiu – minėtos priemonės padeda greičiau atsikratyti slenkančio kailio ir paspartina naujojo augimą. Taip pat gana plačiai naudojami tokie papildai odai ir kailiui kaip Happy Dog Haarspezial ar natūralių aliejų mišinys Yumega Dog.

Straipsnį parengė Dalia Mickienė.


Kailio priežiūra II

Net ir patyrusiam šunų augintojui samojedo kailio priežiūra, o ypač maudymas/džiovinimas/šukavimas yra ne tik nemažas iššūkis, tačiau ir didelės laiko sąnaudos. O ką jau kalbėti apie šeimininkus tų šunų, kurie nėra dažnai maudomi ir be galo nemėgsta šios procedūros. Keletas patarimų, kaip namie išmaudyti bei sutvarkyti šunį neišeinant iš proto ir džiaugtis rezultatu kiek įmanoma ilgiau.

Pirma dažna klaida – šunys, kurie nedalyvauja parodose, dažnausiai yra tiesiog išmaudomi šampūnu ir išdžiovinami. Tačiau rekomeduoju būtinai kondicionuoti kailį. Parinkus tinkamas kondicionavimo priemones ne tik sumažės kailio džiūvimo laikas, tačiau ir pati plauko kutikulė bus suglotninta ir uždaryta (plaukas po mikroskopu atrodo kaip kankorėžis) ir į kutikulės tarpus ne taip greit papuls purvo, t.y. jūsų šuo švaresnis bus daug ilgiau, o purvas nubyrės greičiau. Išbandytos ir patinkančios priemonės yra K9 Aloe Vera kondicionierius, Plush Puppy Sea Breeze oil, Chris Christensen Ice on Ice. Jei galite įsigyti tik vieną iš šių priemonių – verčiausia būtų turėti Plush Puppy Sea Breeze oil.

Tinkamai pasiruoškite maudymui: pirmiausias ir svarbiausias dalykas yra paimti du vatos diskelius makiažui valyti ir, uždėjus ant piršto, įkišti šuniui po vieną diskelį į kiekvieną ausį pakankamai giliai, kad lengvai neiškristų, tačiau ir ne taip, kad vėliau patys neištrauktumėte. Kam to reikia? Vandens, o ypač muiluoto, patekimas į ausis gali sąlygoti įvairius uždegimus, be to, šunys labai nemėgsta, jei vanduo teka į ausis. Taip pat pastebėta, kad augintiniai netgi ramiau reaguoja į maudynes, kai jų ausys užkištos. Tada galima drąsiai muiluoti šuns pakaušį, nebijant, kad šampūno pateks į ausis. Baigus maudynes, nepamirškite vatos diskelių išimti.

Rekomenduoju štai tokį maudymo metodą: į didelį indą su šiltu vandeniu įpilti šiek tiek šampūno ir padaryti putų. Paimti nailoninę kaspino formos kempinę, pamirkyti ją į putas ir švelniai įtrinti šuns kailį. Metodo privalumas – nereikia iki galo sudrėkinti kailio (labai gerai žinome, koks yra šis procesas – pili vandenį, o šuo kratosi ir taip šeimininkas išsimaudo kartu su šunimi). Minėtas metodas taip pat geras tuo, kad muilavimą galima atlikti viena ranka. Tai aktualu, jei šuo yra itin neklusnus ir maudymosi metu taikosi pabėgti. Muiluoti pradėkite nuo purviniausių vietų – kojų ir papilvės, o baikite galva, kad šampūno netyčia nepatektų šuniui į akis.

Skalauti šampūną lengviausia dušu arba šlanga. Skalavimas vyksta atvirkštine tvarka – pirmiausia skalaujama galva, tada kūnas, o galiausiai papilvė ir kojos. Būtinai gerai išskalaukite šampūną, nes nuo muilo likučių kailis geltonuoja ir šiurkštėja!

Šampūną rinkitės pagal poreikį, tačiau nebijokite pasilengvinti sau gyvenimo – galite drąsiai maišyti balinantį šampūną su suteikiančiu purumo ir taip gauti dvigubą efektą. Beje, jei kojos ir papilvė itin purvini, galima švelniai užtepti (netrinti!) neskiesto balinančio šampūno. Man patiko Plush Puppy, Pshhh šampūnai. Šuniui, kuriam nereikia stipriai balinti kailio, tiktų K9 Aloe Vera šampūnas. Jei galite įsigyti tik vieną priemonę ir šuo nedalyvauja parodose, rekomenduoju K9 Aloe Vera šampūną – jis gerai plauna, lengvai išsiskalauja ir kailį padaro itin žvilgantį.

Kondicionavimo priemonės: jei naudosite nuplaunamas priemones, šunį reikės ištepti ir vėl nuskalauti. Jei papildomam skalavimui kantrybės nebeturi nei šuo, nei šeimininkas – siūlau rinktis nenuskalaujamas priemones. Visas nenuskalaujamas priemones siūlau skiesti ir ant kailio tepti ta pačia nailonine kempine. Nebijokite sumaišyti kelių priemonių, kad išgautumėte dvigubą efektą, pavyzdžiui, kondicionavimas ir kailio purumas! Aš labai sėkmingai maišau Plush Puppy Volumising Cream ir Sea Breeze oil arba Chris Christensen Ice on Ice ir Bottoms Up.

Po grožio procedūrų leiskite šuniui gerai išpurtyti vandenį iš kailio, o nusausinti geriausia ne rankšluoščiu (greitai permirksta), o keletu senų (bet švarių!) paklodžių – labai greita ir efektyvu.

Iškart po maudymo yra tinkamiausias laikas pakirpti šuns nagus, nes sumirkę jie minkštesni, be to šuo būna taip pavargęs, kad jau nebereaguoja į „eilinį garbės ir orumo įžeidimą“.

Kailio džiovinimas – jei turite šuniui skirta džiovintuvą – puiku. Jei šuniui jau visai baigiasi kantrybė, geriausiai bent truputį pradžiovinti kailiuką, kad jis nebūtų varvantis – prie drėgno kailio labai limpa purvas. Šiek tiek pradžiovinus, galite leisti šuniui pailseti ir džiovinimą pabaigti vėliau. Jei neturite džiovintuvo – maudynes planuokite vakare, kai jau nebereikės eiti laukan arba kai oras šiltas ir gražus. Išmaudžius šunį iškart eikite į lauką ant saulutės – gera valanda pasivaikščiojimo gryname ore ir kailiukas bus sausas ir švarus. Žinoma, šunį reikėtų vesti prisegus pavadėliu, o purvynus aplenkti iš toli.

Parengė Asta Skripkienė.