Plaukuosenos ypatumai


Samojedai turi kailį su poplaukiu: išorinis plaukas yra ilgesnis (akotas), o poplaukis yra minkštas ir tankus, visai kaip vilna. Paprastai kalių plaukas yra kiek minkštesnės tekstūros, nei patinų. Šiek tiek kailio samojedai meta nuolat, tačiau sezoninio šėrimosi metu namuose galima pasijusti tartum tikroje pūgoje.

Tai labai miela ir žavinga veislė, tačiau kad kailis nuolat atrodytų nepriekaištingai, šeimininkams jo priežiūra gali tapti tikru iššūkiu. Todėl prižiūrint samojedų kailį, reikia laikytis gana griežtų taisyklių.

Parsivežus šuniuką į namus, prie kasdieninių žaidimų reikėtų įtraukti ir kailio šukavimą –  tai tik sustiprins šuns ir šeimininko tarpusavio bendravimą ir padės mažyliui priprasti prie grožio procedūrų. Reguliarus šukavimas padeda pašalinti negyvus plaukus bei nešvarumus. Samojedus gerai iššukuoti reikėtų bent kartą per savaitę, tai leis išvengti sąvėlų ir palaikyti šuns kailį tvarkingą. Šėrimosi periodu samojedo kailį reikėtų šukuoti kuo dažniau.

Paveikslėlyje pateiktas pavyzdys šukų, kurios skirtos pokailiui iššukuoti arba paprastam lengvam kasdieniam prašukavimui. Tačiau sąvėloms iššukuoti tokios šukos netinka, nes ne tik užtruksite ilgiau ir pešite šuniui, bet galite ir pažeisti plauką.

 

 

Kasdieninei samojedo kailio priežiūrai ir sąvėlų iššukavimui tinkamiausias yra šepetys ilgais lenktais vieliniais dantukais.

O iššukuoti kailį šėrimosi periodu, tinkamiausias šepetys yra “grėbliukas”. Jis iššukuoja negyvą plauką, kuris jau po truputi slenka. Jokiu būdu nereikėtų naudoti furminatoriaus – tokios šukos ne iššukuoja, o išpjauna poplaukį ir yra visiškai netinkamos samojedo kailio priežiūrai.

 

Šukuojant kailį taip pat gali būti naudojamos įvairios šukavimą lengvinančios, maitinančios ir žvilgesio kailiui suteikiančios priemonės, pavyzdžiui Chris Christensen Ice on Ice ar Plush Puppy Seabreeze oil.

Kita svarbi samojedų kailio priežiūros dalis – maudymas. Maudyti šuniuką rekomenduojama ne anksčiau kaip po paskutinio skiepo praėjus 14 dienų. Samojedų dažnai maudyti nereikia, tačiau rekomenduojama per metus šunį išmaudyti bent 2-3 kartus. Dalyvaujant parodose, reikėtų šunį išmaudyti ir tinkamai paruošti jo kailį prieš kiekvieną parodą.

Labai svarbu pasirinkti šampūną, tinkantį jūsų šuns kailiui. Yra daug profesionalios kosmetikos gamintojų: „Plush Puppy“, „K9“, „Pure Paws“, „Dog Generation“, „Chris Christensen“, „Pet‘s show hairdresser“ ir t.t. Jei norima, kad kailis būtų tikrai baltas reikėtų naudoti balinantį šampūną, pavyzdžiui, Plush Puppy Herbal Whitening Shampoo, Chris Christensen White on White, Anju Beaute Blancheur ar pan. Tačiau reikia nepamiršti, jog balinantys šampūnai dažnai džiovina kailį, todėl juos reikėtų naudoti saikingai. Jei kailiui trūksta apimties, naudojamas apimtį didinantis šampūnas, toks kaip Plush Puppy Natural Body Building Shampoo, Dog Generation Volumizing Shampoo, Anju Beaute Texture Volume Shampoo ar kiti. Norint ir pabalinti kailį, ir suteikti jam papildomos apimties, galima sumaišyti abu šampūnus, ir maudant šunį, naudoti juos abu. Jei iš samojedo kailio tereikia pašalinti nešvarumus, pakanka jį išmaudyti švelniu, kokybišku šampūnu, kuris nedirgintų odos. Tam puikiai tinka tokie šampūnai kai Anju Beaute Herbal ar K9 Aloe Vera Shampoo.

Kailį ruošiant parodai, taip pat galima naudoti apimtį didinantį kondicionierių, jų būna kelių rušių: nuplaunamas (reikia palaikyti kelias minutes ir  veliau nuskalauti), nenuplaunasmas (perpilti šlapią kailį kondicionieriumi ir palikti) arba purškiamas (dregną kailį supurkšti prieš džiovinimą). Pastaruoju atveju tiktų Dog Generation Beauty Volume Expo, PSH Body & Hair Voluminator ar panašios purškiamos kailio apimtį didinačios priemonės.

 

Samojedų kailis džiūsta ilgai, todėl šios veislės augintojai dažnai naudoja specialius džiovintuvus. Džiovinti kailį reikia prieš plauko augimo kryptį, pradedant nuo galinių  kojų ir taip po truputi einant link priekio ir baigiant galva. Kailis turi buti gerai išdžiovinamas, kad neliktų drėgnų vietų.

Taip išmaudytas ir iššukuotas samojedas papuoš ne tik namus, bet ir gražiai atrodys parodų ringuose.

Svarbu pastebėti, kad šuns išvaizda priklauso ne tik nuo kailio priežiūrai naudojamų kosmetikos priemonių, tačiau ir nuo daugelio kitų aspektų – mitybos,  auginimo salygų ir t.t. Tam, kad samojedo kailis būtų sveikas ir žvilgantis, būtina užtikrinti subalansuotą mitybą. Taip pat galima naudoti įvairius natūralius maisto papildus, padedančius palaikyti sveiką odą ir žvilgantį kailį – tai galėtų būti žuvų taukai, jūrų dumbliai (pastarųjų reikėtų nepadauginti, nes gali turėti įtakos pigmentacijai), alaus mielės ir pan. Tai itin aktualu šėrimosi laikotarpiu – minėtos priemonės padeda greičiau atsikratyti slenkančio kailio ir paspartina naujojo augimą. Taip pat gana plačiai naudojami tokie papildai odai ir kailiui kaip Happy Dog Haarspezial ar natūralių aliejų mišinys Yumega Dog.

Straipsnį parengė Dalia Mickienė.